Blog o pieniądzach

Kategorie

Archiwum

O stronie

płaszcz flauszowy Chyba każdy z nas chciałby rozpocząć pracę w firmie, która potrafić docenić nasz wkład w rozwój przedsiębiorstwa.

Kategoria: Kariera zawodowa

Porażka jako motor napędowy, czyli jak wyciągnąć lekcję z klęsk zawodowych?

Porażka jako motor napędowy, czyli jak wyciągnąć lekcję z klęsk zawodowych? Życie będące nieustannym pasmem sukcesów to dość płonna wizja, a konieczność zetknięcia się z porażką zawodową czeka każdego z nas. Utrata pracy, zmniejszone wynagrodzenie, nagana; to tylko część potencjalnych zdarzeń, które mogą dotkliwie ugodzić w naszą karierę zawodową. Nikt nie jest nieomylny, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zapewne każdy pracujący człowiek miał do czynienia z sytuacją, gdzie błąd podczas pracy trwale odbił się na jego karierze zawodowej. Niemniej jednak, porażka w świecie biznesu zdarza się dość często, zatem nie możemy pozwolić, aby jeden błąd zaważył na całej naszej przyszłości. Zatem, jak poradzić sobie z klęską podczas naszej kariery? Oto kilka najważniejszych wskazówek:
1. Nie strać wiary we własne możliwości – porażka może trwale odbić się na naszym poczuciu własnej wartości, co z kolei uderzy w naszą pewność siebie. Nigdy nie wolno nam zwątpić we własne możliwości, a umiejętność radzenia sobie z porażkami będzie niezwykle przydatna w przyszłości.
2. Poszukaj wsparcia u bliskich – choć może wydać się to banalne, wsparcie najbliższych jest naprawdę przydatne, szczególnie w trudnych chwilach. Nawet zwykła rozmowa może nam pomóc i sprawić, że znowu nabierzemy chęci do walki o swój sukces.
3. Skorzystaj z pomocy coacha – coaching biznesowy staje się coraz bardziej popularny i nie ma w tym nic dziwnego. Porady doświadczonego coacha mogą nam wskazać przyszłą drogę rozwoju naszej kariery zawodowej, dzięki czemu będziemy mogli lepiej przygotować się na przyszłe zawodowe wyzwania.

Znaj swoją wartość, czyli problem wynagrodzenia w miejscu pracy

Znaj swoją wartość, czyli problem wynagrodzenia w miejscu pracy Chyba każdy z nas chciałby rozpocząć pracę w firmie, która potrafić docenić nasz wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Niestety, bardzo często godzimy się na otrzymywanie znacznie zaniżonego wynagrodzenia, co może stać się dla nas źródłem nieustającej frustracji. Właśnie dlatego, warto już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej dokładnie określić nasze oczekiwania względem przyszłych zarobków. Wspomnieliśmy o rozmowie kwalifikacyjnej nie bez przyczyny. Osoby prowadzące rekrutację mogą wprost zadać kandydatowi pytanie o preferowane wynagrodzenie. Co prawda, rozmowy kwalifikacyjne mogą składać się z przeróżnych pytań, niemniej jednak to właśnie pytanie o wynagrodzenie sprawia kandydatom najwięcej problemów. Jeśli chcemy uniknąć takiego problemu, warto przed samą rozmową kwalifikacyjną zapoznać się z ogólnodostępnymi raportami płac, które zestawiają ze sobą średnie wynagrodzenia za pracę na konkretnym stanowisku. Takie zestawienie pozwoli nam obiektywnie spojrzeć na kwestię płac, co przełoży się na naszą pewność oraz zdecydowanie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto, niekiedy mamy do czynienia z sytuacją, iż znamy innego pracownika firmy, która zaprosiła nas na rozmowę kwalifikacyjną. Wówczas, rozmowa z takim pracownikiem pozwoli nam na zdobycie podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu firmy, w tym także o średnie zarobki. Podsumowując: jasno określmy swoje wymagania, a przed samą rozmową zadbajmy o porządny research, który pozwoli nam uniknąć zdenerwowania w razie pytania o potencjalne wynagrodzenie.